Opičí mysl – skákající myšlenky

Stejně jako tlupa opic skáče z větve na větev, i myšlenky skáčou v hlavě.

Pojem opičí mysl pochází z buddhismu a ilustruje to, čemu říkáme skákající myšlenky nebo nesouvislé myšlení.

To se stává zejména v období velkého stresu nebo když se snažíme být příliš perfektní. Člověk se nesoustředí, ztrácí pozornost na to podstatné a rychle se unaví.

Z hlediska tibetského učení je za to zodpovědný krátký přebytek pohyblivé energie větru (plic) v mysli. To neznamená pouze mechanický pohyb těla, ale také mentální pohyb mysli. Hovorově se také říká, že jsme "pohnuti". Pokud je běžný duševní pohyb příliš velký, myšlenky skáčou sem a tam. Člověk je snadno rozptýlený a má tendenci přehánět.

Utišit tuhle opičí bandu v hlavě není tak snadné. Nápomocné mohou být dechové a meditační techniky. Potraviny, jako jsou banány nebo směsi sušeného ovoce a ořechů, jsou u nás známé také jako tzv. potrava pro mozek. Díky své sladké chuti mají uzemňující účinky, a mohou tak uklidnit „opičí tlupu“.

Tibetské bylinky a koření používají v těchto případech muškátový oříšek. Je považován za jednu z nejdůležitějších složek receptů, které pomáhají s udržením rovnováhy větrné energie v mysli. Díky tomu jsou myšlenky klidnější a jasnější.

PADMA CogniTib využívá uzemňujících (stabilizačních) vlastností nejen muškátového oříšku ale i kmínu, zázvoru a speciálně připravené, vysoce využitelné sloučeniny železa. Železo přispívá k normální kognitivní funkci.

padma-cognitib-opice-mysl-600x613

 

Otestujte svou osobnost!

Každý z nás reaguje na jídlo, stres a výzvy jinak.

Kdo zná své silné a slabé stránky, ví, jak se s nimi lépe vypořádat.

  ZDE